Studentský snímek dcera bude bojovat o prestižní ocenění oscar
Praha / Los Angeles, 13. ledna 2020 – Před pár minutami vyhlásila americká Akademie filmového umění a věd nominované filmy ve všech 24 soutěžních kategoriích, ze kterých vzejde dne 9. února v průběhu slavnostního večera v Dolby Theatre v Los Angeles vždy jeden vítěz.
Animované loutkové drama s názvem Dcera, které vytvořila Daria Kashcheeva, studentka Katedry animované tvorby FAMU, a které vzniklo v koprodukci se společností MAUR film, postoupilo mezi pět finalistů v kategorii Best Animated Short Film (Nejlepší animovaný krátký film). Dcera je tak jediným českým animovaným filmem, který se za posledních několik dekád probojoval do finále o Oscara.
Režisérka je už držitelkou mnoha ocenění včetně toho doposud nejprestižnějšího, známého jako Studentský Oscar za nejlepší zahraniční animovaný film, které jí v září tohoto roku udělila americká Akademie filmového umění a věd. Film zvítězil v celosvětové konkurenci nejlepších 1615 snímků filmových škol a měl svoji světovou premiéru na největším festivalu animace na světě ve francouzském Annecy, kde získal nejvyšší ocenění Křišťál za nejlepší studentský film. Dcera se od své premiéry zúčastnila více než 80 festivalů po celém světě včetně prestižních festivalů v Torontu, Melbourne či Sundance a na svém kontě má již 40 vítězných ocenění! V okamžiku, kdy se film dostal v polovině prosince na shortlist oscarových snímků, ze kterých dnes vzešli finalisté, projevily o něj zájem desítky dalších festivalů. Již nyní je jisté, že Dcera bude mít více než stovku festivalových uvedení po celém světě.
Ve svém bakalářském loutkovém filmu Dcera experimentuje režisérka Daria Kashcheeva s pohybem kamery a zkoumá téma vztahu mezi otcem a dcerou. Daria Kashcheeva zvolila pro svůj film naprosto unikátní výtvarnou formu, kdy pomocí ruční kamery, což je u loutkového filmu novátorská technika, docílila velmi realistických záběrů. Při tvorbě se inspirovala autorskými filmy Larse Von Triera či bratrů Luca a Jean-Pierra Dardennových. Film je kompletně ručně zpracovaný bez digitálních triků. I to je důvodem, proč si získal již tolik uznání kritiků i publika po celém světě a objevil se v mnoha predikcích filmových odborníků na animaci jako žhavý kandidát na cenu Oscar.
„Naše Dcera je snem každého rodiče. Je k světu, daří se jí skvěle a rodičům dělá jen radost. A při pomyšlení, že vyrostla ze skromných poměrů, se sebevědomě vydala brzy do světa. Navíc její duchovní maminka je skvělý člověk a filmař, který je zase radostí každého producenta. Daria přivedla na svět mimořádný film. Jsem šťastný, že jsem mohl být při tom a už teď se těším na nový film, který s námi Daria začíná připravovat,“ vysvětluje Martin Vandas, producent společnosti MAUR film. „A v neposlední řadě musím vedle nejbližších spolupracovníků střihače Alexandra Kashcheeva a Zuzany Roháčové z Katedry produkce FAMU vyzdvihnout systematickou a cílevědomou podporu Státního fondu kinematografie, který pod vedením Heleny Bezděk Fraňkové hledá cestu, jak vracet český film i českou animaci do důstojného mezinárodního kontextu,“ dodal Vandas.
O víkendu byla uzavřena distribuční smlouva a Dceru bude zastupovat renomovaná francouzská distribuční společnost Miyu Distribution, která již v minulosti podpořila například krátký animovaný oscarový film Negative Space (2017) a nyní má v nominaci na Oscara kromě Dcery ještě další dva kandidáty. Luce Grosjean z Miyu Distribution dodává: “Poté, co jsem mohla vidět dosavadní úžasnou festivalovou pouť Dcery, jsem šťastná, že se já i celý náš tým můžeme připojit ke spolupráci s FAMU a MAUR filmem. Přinášíme naše zkušenosti, aby Dceru zhlédlo co nejvíce diváků po celém světě.“
„FAMU zažívá díky Katedře animované tvorby nejslavnější období ve své novodobé historii. Filmy z této katedry se za loňský rok objevily na nejvýznamnějších světových festivalech od Rotterdamu, přes Berlinale, Annecy, Benátky až po Sundance. Nominace Dcery na “dospělého” Oscara je završením této cesty,“ komentuje tento úspěch děkan FAMU, Zdeněk Holý.
Film by nevznikl bez podpory Státního fondu kinematografie. “Když Dcera získala studentského Oscara, byl to obrovský úspěch. Když se teď dostala mezi posledních pět na Oscarovi „dospělém“, je to důkaz, že mladá česká animace nabírá sílu a snad i to, že zavedením podpory krátkých animovaných formátů umí Fond činit strategická rozhodnutí ve prospěch české kinematografie,“ uvedla Helena Bezděk Fraňková, ředitelka Státního fondu kinematografie.
Slavnostní vyhlášení ceny proběhne dne 9. února již tradičně ve slavném Dolby Theatre (dřívější název Kodak Theatre) na Hollywoodu Boulevard v Los Angeles.
O režisérce:
Daria Kashcheeva (1986) se od mala hodně věnovala hudbě a vystudovala Moskevskou hudební konzervatoř v oboru klavír. Po absolvování konzervatoře v roce 2012 získala diplom magistra v oboru hudební režie v Moskevské Hudební Akademii sester Gněsiných. Už během studií pracovala jako zvukařka ve významných moskevských divadlech (MCHAT, Satirikon, Modern). V roce 2017 vyhrála mezinárodní soutěž Nespresso Talents. Cenu poroty získala svým autorským filmem To Accept, ve kterém použila kombinaci technik stop motion a pixilace a získala významné ocenění na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Ve své filmografii má již několik krátkých animovaných filmů nejrůznějšími technikami (kreslená Oáza, anidoc Praha očima cizinců nebo loutkový V popelnici).
O filmu Dcera:
Mladá dívka v sobě schovává vzpomínku na bolestnou událost, kdy jako malá holčička přinesla domů ptáče a otec její pocity a touhu po pochopení v návalu starostí nezaznamenal. Děvče reakce svého otce vnímalo jako lhostejnost a uzavřelo se do svého vnitřního světa plného touhy po otcově lásce a jejích projevech. Od tohoto okamžiku se s otcem stále vzdalovali a jako dospělá už není schopna přijmout projevy jeho lásky. Otec trpící pocitem viny hledá cestu k vlastní dceři a snaží se získat zpět ztracený vztah.
Zajímavosti:
- Dcera bude uvedena v české kinodistribuci na jaře tohoto roku ve spolupráci s Aerofilms, spolu s několika dalšími úspěšnými animovanými filmy studentů FAMU.
- Pracovní název snímku Dcera byl Ptáče (The Bird), autorka se těsně před dokončením rozhodla pro změnu.
- Režisérka již nyní pracuje na svém absolventském filmu, který by měl být dokončen na FAMU rovněž v koprodukci se společností MAUR Film v průběhu roku 2021.
- Film je součástí pásma Trojhlas, který je výsledkem spojení tří zajímavých loutkových studentských prací. Ty vznikaly souběžně na třech českých uměleckých školách – FAMU, UMPRUM a Západočeské univerzitě v Plzni.
- Posledním českým animovaným filmem, který se dostal do užšího výběru ceny Oscar, na tzv. shortlist, byl rovněž FAMU snímek Happy End režiséra Jana Sasky. Stalo se tak v prosinci 2016, ale film se bohužel neprobojoval do finální pětice.
- Jediným tvůrcem českého původu, který zvítězil v kategorii Best Animated Short Film, byl režisér a animátor Jan Jaroslav Pinkava. V roce 1998 byl soškou Oscar oceněn jeho film Gerriho hra, který produkovala americká společnost Pixar.
Oficiální trailer: https://vimeo.com/316565718
Originální název: Dcera
Anglický název: Daughter
Země vzniku: Česká republika
Rok výroby: 2019
Stopáž: 15 minut
Režie, scénář, animace: Daria Kashcheeva
Producentka: Zuzana Roháčová (FAMU)
Koproducent: Martin Vandas (MAUR film)
Střih: Alexander Kashcheev
Zvuk: Daria Kashcheeva, Miroslav Chaloupka
Osvětlení: Bargav Sridhar
Hudba: Petr Vrba
Producenti: Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze (FAMU) a MAUR film. Film vznikl za významné podpory Státního fondu kinematografie.
Další informace o Academy Awards naleznete zde.
Webové stránky Katedry animované tvorby FAMU
Kontakt:
Mgr. Alexandra Hroncová, 724 753 713, alexandra.hroncova@famu.cz
Mediální komunikace & koordinace festivalů
www.famu.cz