Movie Description

AnimovanýCelovečerní

Přes hranici

| SYNOPSE
Celovečerní animovaný film, sledující dramatické cesty sourozenců Kyony a jejího bratra Adriela, kteří utíkají před pronásledováním z blíže neidentifikované východoevropské země. Příběh o naší věčné snaze, s níž jsme s to riskovat vlastní život a přitom hledat nový domov, v němž bychom mohli lépe žít. Na této cestě za nadějí lidé překonávají nejrůznější nebezpečí a nejnemožnější situace. Pohání je vědomí, kým ve skutečnosti jsou, před čím utíkají, v co doufají. Nakonec se z takové zkušenosti stává příběh, který stojí za to znovu a znovu vyprávět.


| TRAILER


| ŠTÁB
Režisérka
– Florence Miailhe
Scénář – Marie Desplechin, Florence Miailhe
Umělecký režisér (animace) –  Youri Tcherenkov (CZ)
Produkce – Marcela Vrátilová (CZ)
Hudba – Philipp E. Kümpel
Animátoři Česká republika – Lucie Sunková, Polina Kazak, Eva Skurská, Anna Paděrová, Zuzana Studená, Marta Szymanska

V českém znění – Taťjana Medvecká, Alžběta Volhejnová, Zlata Adamovská, Richard Krajčo, Miloslav Frýdl, Zuzana Stivínová, Tereza Bebarová, Zuzana Kronerová, Ota Jirák a další…

Producenti – Les Films de l´Arlequin (FR), Balance Film (DE), MAUR film (CZ), XBO Films (FR), ARTE France Cinéma, MDR / ARTE Germany, Česká televize
Distributoři – Pilot Film (CZ), Gebeka (FR), Indie Sales (FR)

Délka filmu – 80 minut
Technika – animace malby na skle
Světová premiéra –  17. června 2021 Annecy IAFF

Film byl podpořen kinematografickými fondy ve třech zemích včetně Státního fondu kinematografie, panevropským fondem Eurimages a Creative Europe MEDIA.

Webové stránky –  www.preshranici.cz

 

| KE STAŽENÍ
Plakát

JPG (1.6MB)

Vizuály / dabing
Vizuály Zip
Dabing Zip

Presskit
Docx | Pdf
Rozhovor Florence Miailhe – Docx


| TISKOVÉ ZPRÁVY
Stránka Press

 

| GALERIE

 

| DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE

Příprava filmu

Interview s režisérkou

 

| MEDIÁLNÍ OHLASY 

—  DeníkN / CZ
…spojuje témata uprchlictví a dospívání  DenikN.cz
— REFLEX / CZ
Rozhovor s Florence Miailhe  Reflex – PDF
— iDNES / CZ
Animátor by měl vědět, kdy může být líný a ušetřit si práci / idnes.cz
— iDNES/ CZ
Samy, lhostejno kde. A je to síla / idnes.cz
— CERVENY KOBEREC / CZ
Cesta dvou dětí poukazuje na každodenní hrůzy aktérů migračních krizí /  cervenykoberec.cz
— DENIK.CZ / CZ
Osudový celovečerní animák Přes hranici je unikátní / denik.cz
— ODVÁŽNÉ PALCE / CZ
Odvážné palce – Youtube
— ČESKÝ ROZHLAS / CZ
Odysea plná barev na téma migrace a exil. / vltava.rozhlas.cz
— ČESKÁ TELEVIZE / CZ
Události www.ceskatelevize.cz/ivysilani
— iLITERATURA / CZ
Něco tak krásného jsem už dlouho neviděla. A myslím, že vy taky ne. Neustále se prolínající okamžiky, někdy černé a šedé, někdy barevné a zářivé, ale vždy unikající a nepředvídatelné / www.iliteratra.cz
— LE FIGARO / FR
Film Přes hranici ohromil diváky v Annecy. Výjimečný animovaný celovečerní film / www.lefigaro.fr
— LE PARISIEN / FR
Užasné! Dílo hodné Chagalla, neuvěřitelná umělecká síla!
— TÉLÉRAMA / FR
Krásné spojení humanismu a poezie. Sdělení pro všechny vysídlené obyvatele této planety.
— LE MONDE / FR
Bláznivý příběh pro režisérku, příklad houževnatosti producentky Dory Benousilio. Vidíme tu klenot v oblasti animace, jehož příběh zahrnuje jak osobní příběh, tak příběh migrantů 20. století.
— LE FIGARO / FR
Přes hranici je mimořádný animovaný film, který trpělivě čekal na svůj čas, aby odhalil svou krásu.
— AUJOURD´HUI / FR
Úžasný film! …a navíc ve světové premiéře. Tento pronikavý výsledek se velmi přibližuje tomu, co můžeme vidět na vitrážích v katedrálách. Je to nesmírná umělecká síla.
— LE POINT / FR
Pohádka, mýtus, báseň. Režisérka Florence Miailhe to vše současně nabízí ve filmu Přes hranici, animovaném klenotu oceněném na festivalu v Annecy.

 

| ROZHOVOR / OTÁZKY – FLORANCE MIAILHE
> Když jste mluvila o skicáku vaší maminky, velmi nás to zaujalo. Můžete nám o něm říci trochu více – například kde a kdy jste ho našla?
Nejde tu pouze o jeden skicák. Moje maminka vždycky malovala. Stejně jako Kyona, hlavní hrdinka filmu. Z kreseb, které vytvořila v letech 1936 až 1944 (bylo jí mezi 13 až 20 roky), jsme vybrali ty, které odpovídají příběhu, který jsme vymýšleli. Malovala svoji rodinu, přátele, sousedy a místa, kterými prošla se svým mladším bratrem, když odešla během války ze zóny okupované do zóny svobodné. Tyto kresby pro mě byly inspirací při tvorbě postav k filmu.

> Natáčení ve třech zemí muselo být velmi komplikované. Jak se Vám pracovalo v Praze?
Ano, bylo obtížné animovat ve třech zemích najednou. Potom, co jsme vyrobili všechna pozadí ve francouzském Toulouse, jsme začali s animací právě v Praze. Bylo velmi dobře, že jsem byla na začátku osobně s českým týmem animátorek na místě, abych jim ukázala moji techniku a vysvětlila mé záměry. Zkušenost z práce v jiné zemi považuji za velmi obohacující a doufám, že tato zkušenost byla podobná i pro místní tým. Vždy jsem pracovala sama. Bylo skvělé vidět, jak se film postupně staví podle plánů jiných animátorek, jak se snaží vytěžit z mého světa maximum a do celého projektu vkládají svůj veškerý talent a energii. Z této společné práce si odnáším velmi dobré vzpomínky.

> Scénář byl v průběhu let několikrát měněn, ale zůstává překvapivě velmi aktuální. Je to něco, na co jste při tvorbě myslela a těší vás to?
Za ta léta jsme scénář příliš nezměnili. Příběh se postupně upřesňoval. Stále více jsme se snažili najít podstatu toho, co jsme chtěli vyprávět. Ale od samého počátku, kdy jsme s Marií začaly příběh psát, chtěly jsme, aby film byl nadčasový. Chtěly jsme propojit velké migrace z počátku 20. století spolu s současnými ze 21. století. Toto téma již aktuální bylo, ale média o této problematice mluvila málo. Bohužel se situace pro migranty od té doby příliš nezměnila – ne-li se ještě víc zhoršila.

> Jaké dostáváte první odezvy od diváků? Setkáváte se i s odmítnutím nebo nepochopením?
Veřejnost je obecně velmi dojatá tímto příběhem, který mluví o palčivé realitě. Prozatím jsem neobdržela žádnou negativní reakci. Může se však stát, že lidé, kteří by takovou reakci měli, film asi neviděli.

> Už máte nápad na další film? Můžete nám už teď prozradit trochu víc?
Chci se vrátit ke krátkému filmu. Pracovat sama. Najít znovu svobodu, kterou mi tato práce dává. Půjde o film, který se celý bude odehrávat ve vodách řek, bazénech nebo mořích. Bude o plavci…